ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ “ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ” ΠΙΘΑΝΩΝ ΣΕΝΑΡΙΩΝ ΚΙΝΔΥΝΟΥ
Σκοπός της Άσκησης, που πραγματοποιείται για δεύτερη φορά είναι η προετοιμασία τόσο του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου όσο και των υπόλοιπων εμπλεκόμενων φορέων για την έγκαιρη, μεθοδευμένη και αποτελεσματική αντιμετώπιση καταστάσεων έκτακτης ανάγκης από ενδεχόμενη κακόβουλη ενέργεια στις λιμενικές εγκαταστάσεις και στα εκάστοτε ελλιμενιζόμενα πλοία.
Η κατάλληλη οργάνωση και επιτυχία των σκοπών της Άσκησης θα συμβάλει στην περαιτέρω αναβάθμιση της ασφαλείας των επιβατών, πλοίων και λιμενικών εγκαταστάσεων με μέτρα και διαδικασίες που η Διοίκηση του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου σταδιακά υλοποιεί για την ποιοτική αναβάθμιση των προσεγγίσεων Κρουαζιερόπλοιων, των οποίων οι ικανοποιημένοι επιβάτες αποτελούν τους καλλίτερους πρεσβευτές – διαφημιστές της Σαντορίνης, που θεωρείται αν όχι ο καλλίτερος μεταξύ των πρώτων τουριστικών προορισμών στον Κόσμο.
Επισημαίνεται ιδιαίτερα το γεγονός ότι οι εταιρείες Κρουαζιέρας, και ιδιαίτερα μετά τα αυξανόμενα συμβάντα τρομοκρατικών ενεργειών, αποδίδουν ιδιαίτερη σημασία και προσοχή στα μέτρα ασφαλείας που εφαρμόζονται στις Λιμενικές Εγκαταστάσεις προορισμού των πλοίων τους, και τα οποία, μέτρα ασφαλείας, αποτελούν αποφασιστικό παράγοντα στον προγραμματισμό των δρομολογίων τους”.