ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ ΤΟ “ΠΡΕΒΕΛΗ”
ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ
Από σήμερα 5 Μαΐου, το 43χρονο “Πρέβελης” αποχωρεί από το Νότιο Αιγαίο και τη θέση του παίρνει το “Blue Star Chios”. Εκτελούσε για χρόνια το δρομολόγιο Πειραιάς- νησιά Κυκλάδων-Κρήτη, Κασοκαρπαθία και Ρόδο. Έχοντας κάνει χιλιάδες μίλια στο Αιγαίο, το ναυπηγημένο το 1983 πλοίο έχει μήκος 142.48 μέτρα και το πλάτος του είναι 23.5 μέτρα. Η μεταφορική του ικανότητα είναι:
927
179
251
310
19 kn (κόμβοι).
Ωστόσο, το ιστορικό πλοίο, θα συνεχίσει να διασχίζει για λίγο ακόμα τις ελληνικές θάλασσες. Σύμφωνα με δημοσίευμα του ellinikiaktoploia.net, “Την Κυριακή 7/5 αναμένεται να ξεκινήσει τα δρομολόγια του, στην γραμμή Πειραιάς-Χίος-Μυτιλήνη, το ΠΡΕΒΕΛΗΣ, αντικαθιστώντας προσωρινά το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ.
Σύμφωνα με το σύστημα κρατήσεων, η αντικατάσταση αυτή θα κρατήσει μέχρι 26/5”.
Μετά, είναι άγνωστο αν θα τεθεί σε άλλη μικρότερων απαιτήσεων γραμμή ή θα δρομολογηθεί στο εξωτερικό.