Συναρπαστικός αγώνας, ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΑΟ Θήρας

Μετά από έναν αγώνα που κράτησε 2 ώρες και σαράντα λεπτά, ο ΑΟ Θήρας, δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε νίκη τη σπουδαία εμφάνισή του.  Η έντονη διακύμανση του αποτελέσματος, δείχνει ένα συναρπαστικό παιχνίδι που ενθουσίασε τους φιλάθλους που είχαν σχεδόν γεμίσει το Κλειστό Γυμναστήριο Σαντορίνης. Παρά το πλούσιο θέαμα όμως, έφυγαν τελικά με τη γεύση της ήττας.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο σετ με 19-25. Ακολούθησε δυναμική αντεπίθεση από τις αθλήτριες του ΑΟ Θήρας, που με 25-23 και 25-21 πήραν το προβάδισμα. Στο τέταρτο σετ αν και βρέθηκαν πίσω στο σκόρ, αντέδρασαν και μέσα σε σκηνικό έντασης που προκάλεσε και την αποβολή του προπονητή των ερυθρολεύκων, κάλυψαν τη διαφορά, αλλά ο πίνακας έδειξε 23-25.

Το ίδιο ανταγωνιστικό και αγωνιώδες ήταν και το καταληκτήριο σετ, αλλά τελικά ο αγώνας κατακυρώθηκε στον Ολυμπιακό που με 13-15, έκανε το τελικό 2-3 σετ.