Σπουδαίος αγώνας-πικρή αλλά αξιοπρεπής ήττα για τον ΑΟ Θήρας

“Την πρώτη εντός έδρας ήττα στο Β’ γύρο της Volleyleague γνώρισε ο Α.Ο. Θήρας, που έπειτα από νικηφόρο σερί 5 αγωνιστικών, «λύγισε» με 3-2 σετ (25-19, 25-22, 17-25, 19-25, 15-5) υπό την πίεση του πρωταθλητή Παναθηναϊκού.
  Στο ντέρμπι-διαφήμιση του αθλήματος για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος πάνω από 1000 θεατές που βρέθηκαν στο κατάμεστο ΔΑΠΠΟΣ δημιούργησαν μία απίστευτη, ατμόσφαιρα, με οπαδούς και των δύο ομάδων να υποστηρίζουν, σε φίλαθλο πάντα πνεύμα, τις δύο ομάδες, που πρόσφεραν θέαμα υψηλού επιπέδου, αντάξιο των ονομάτων και της αξίας τους.
  Η ομάδα μας, πιάνοντας κατά διαστήματα σπουδαία απόδοση, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, κατάφερε στη συνέχεια να αντιδράσει, να δείξει «χαρακτήρα» και να βρεθεί μία ανάσα από μία επική ανατροπή. Με την συγκινητική στήριξη του 7ου παίκτη της στην κερκίδα, αλλά και την κορυφαία Μερκάδο να κάνει «πράγματα και θαύματα» στο γήπεδο, ο Α.Ο. Θήρας ισοφάρισε 2-2 σετ. Στο 5ο σετ όμως κάποια λάθη στην υποδοχή που χάρισαν εύκολους πόντους στις φιλοξενούμενες, στέρησαν την ευκαιρία στις αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι να φτάσουν στην ολική ανατροπή και στον θρίαμβο.
  «Το να κοντράρεις σε 5 σετ τέτοιες μεγάλες ομάδες σίγουρα σημαίνει ότι παίζεις καλά! Νομίζω πως οι αθλήτριές μου έκαναν σε γενικές γραμμές καλή δουλειά. Το θέμα είναι πως αν θέλεις να είσαι ανταγωνιστικός απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους, θα πρέπει να έχεις πάντα στο μυαλό σου, πως όταν παίζεις τόσο δύσκολα ματς με τέτοιες ομάδες η απόσταση του να κερδίσεις η να χάσεις είναι πολύ μικρή. Θα πρέπει λοιπόν να αγωνιστείς σε πολύ υψηλό επίπεδο και αυτό είναι που πρέπει να καταλάβουμε για τα επόμενα παιχνίδια, για τα οποία έχουμε πολύ λίγο χρόνο για να δουλέψουμε κάποια πράγματα» τόνισε ο Ιταλός τεχνικός μας, κ. Φρέσκι ενόψει της επικείμενης πρόκλησης των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (14/2).
Διαιτητές: Νικάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Τρίκκα.