Η λεπτεπίλεπτη γοητεία της Ανατολής
Η Σαντορίνη, είναι διάσημη για τα ηλιοβασιλέματα. Πολυφωτογραφημένα, φιλτραρισμένα και διαφημισμένα σε βαθμό κορεσμού. Πόσοι όμως από τους επισκέπτες και κατοίκους, έχουν παρακολουθήσει την ανατολή του ηλίου;. Όταν ο ήλιος ξεπροβαίνει την αυγή λιώνοντας σε μια ροδόχροη παλέτα τη νύχτα;. Τη στιγμή που “αναφαίνει” πίσω από την Ανάφη;.
Μια ομάδα από τη Σαντορίνη, επιχειρεί ακριβώς αυτό. Να δείξει την λεπτεπίλεπτη γοητεία της ανατολής. Σε ώρες απαλλαγμένες από την πολύχρωμη και πολύβουη εικόνα ενός τουριστικού σκηνικού.
Αυτή η ευκαιρία κοινής απόλαυσης της γένεσης της μέρας δίνεται στις 10 Σεπτεμβρίου.
Η Πρόσκληση
“Το πρώτο φως μας γεμίζει ενέργεια ζωτική.
Ο ήλιος μας επιτρέπει να τον κοιτάξουμε κατάματα, είναι απαλός κι ευγενικός και μας εμπνέει να ζήσουμε τη μέρα μας με ευγένεια κι απαλότητα.
Πεζοπορία Ανατολής 10.09
05:30
Προφήτης Ηλίας, Ημεροβίγλι”.