ΝΕΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
Έγραψε κι ένα εξαιρετικό άρθρο ο Γρηγόρης Μαντούσης (εδω). Οπότε σήμερα θα περιοριστώ στην αναδημοσίευση ενός δημοσιεύματος της σελίδας dikaiologitika.gr.
Τηρώντας τη δεοντολογία, θα βάλω 1-2 παραγράφους. Μετά θα το δείτε όλο στον ενεργό σύνδεσμο της σελίδας. .
“
“Τι και αν αποτελεί έναν παγκόσμιο τουριστικό προορισμό, ο Δήμος Θήρας φαίνεται να μην ενδιαφέρεται για την πρόσβαση και την μετακίνηση των ατόμων με αναπηρία στην Σαντορίνη.
Αυτό προκύπτει από παράμβαση του Συνηγόρου του Πολίτη που εξέτασε αναφορά ατόµου µε αναπηρία, διότι ο δήµος Θήρας απέρριψε αίτησή του για αποζηµίωση λόγω βλάβης στο αναπηρικό του αµαξίδιο κατά την κίνησή του σε ανεπαρκώς συντηρηµένο λιθόστρωτο πεζόδροµο στα Φηρά Σαντορίνης.
Ο δήµος αρνήθηκε κάθε υπαιτιότητα, επικαλούµενος προσωπική ευθύνη του πολίτη, που επέλεξε να µετακινηθεί σε ακατάλληλο για αµαξίδια λιθόστρωτο παραδοσιακό πεζόδροµο”.