Υπενθυμίζεται, πως με αιφνιδιαστική απόφαση που αναρτήθηκε στις 13 Οκτωβρίου στη Διαύγεια, αποφάσισαν την “αναστολή της συναλλακτικής δραστηριότητας του Ταχυδρομικού Καταστήματος Εμπορείου Κυκλάδων από 23.10.2023”.
Οι προσφεύγοντες, αναφέρουν μεταξύ άλλων:
“Εν πρώτοις, το κτίριο όπου στεγάζεται το κατάστημα ΕΛΤΑ Εμπορείου Κυκλάδων, έχει παραχωρηθεί από τον Δiιμο με αποτέλεσμα να μην υφίσταται ουδεμία οικονομική επιβάρυνση.
Επιπρόσθετα, δεδομένου ότι οι υπάλληλοι που απασχολούνται σε αυτό θα εξακολουθήσουν να εργάζονται σε έτερο κατάστημα, όσον αφορά στη μισθοδοσία καμία απολύτως ελάφρυνση δεν πρόκειται να χωρήσει.
Λεκτέο ακόμα ότι τα λειτουργικά έξοδα (ΔΕΗ, ΔΕΥΑΘ) καλύπτονται αποκλειστικά από τον Δήμο.
Συνεπώς, το ληφθέν μέτρο σχετικά με την άρση της συναλλακτικής λειτουργίας του καταστήματος στο Εμπορείο Κυκλάδων κατ’ ουδένα τρόπο δεν πρόκειται να επιβοηθήσει τον στόχο της αναδιάρθρωσης των ΕΛΤΑ. Αντίθετα, θα επέλθει τεράστια ταλαιπωρία και πρακτική ακαμψία για τους πλέον ευάλωτους πολίτες της Κοινότητας (η οποία σημειωτέον είναι η μεγαλύτερη της νήσου) από την προσβαλλόμενη απόφαση η οποία εξεδόθη εν μια νυκτί και προαναγγέλλει το κλείσιμο του καταστήματος εντός διαστήματος 3 μόνο ημερών!!!».