ΑΝΑΣΤΗΛΩΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΚΟΠΗ
Ο νέος Δήμαρχος κ. Βασίλης Μαράκης, προχώρησε με ζέση και ενθουσιασμό το πρόγραμμα που χρηματοδοτήθηκε από το Περιφερειακό Πρόγραμμα, με 850.000 ευρώ. “Δεν ξέρω πως να κρύψω τη συγκίνησή μου”, είπε στον Ραδιοσταθμό Σαντορινη 106,4 ο κ. Μαράκης. “Ήταν ένα όνειρο για μένα και για όλο το νησί. Ένα πολύ μεγάλο έργο”.
Ο ίδιος σε ανάρτησή του στο Facebook, αναφέρει: Με χαρά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι συνεχίζονται οι εργασίες στερέωσης και αποκατάστασης του ναού της Επισκοπής, με εντατικούς ρυθμούς..(αυτές τις μέρες ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση και συνεχίζουμε..)
Ευχαριστώ θερμά τους αρχαιολόγους, αρχιτέκτονες, μηχανικούς, τους εργάτες και το εξαιρετικό και πολύ έμπειρο συνεργείο που βρίσκεται στο νησί μας αυτές τις μέρες που όλοι δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για τον ιερό αυτό σκοπό…”.