Ο μακροβιότερος και ποιοτικότερος πολιτιστικός θεσμός της Σαντορίνης
Περιλαμβάνει φέτος τρία πραγματικά σημαντικά μουσικά γεγονότα που πραγματοποιούνται 30 Σεπτεμβρίου, 3 και 5 Οκτωβρίου με ώρα έναρξης το καθένα 21:00.
Στην πρώτη συναυλία η εξαιρετική ορχήστρα εγχόρδων του Φεστιβάλ συμπράττει με την διεθνούς φήμης Ρωσίδα βιολονίστα Σβετλάνα Μακάροβα και τον επίσης βιολονίστα Απόλλωνα Γραμματικόπουλο με έργα Βιβάλντι, Άστορ Πιατσόλα και Τσαϊκόφσκι.
Στις 3 Οκτωβρίου, πραγματοποιείται αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας με αφορμή την 100η επέτειο από τη γέννησή της και συμμετέχοντες την υψίφωνο Βασιλική Καραγιάννη, τον Βαρύτονο Τάση Χριστογιαννμόπουλο και τον πιανίστα Κάρολο Ζουγανέλη.
Η αυλαία πέφτει με το εκπληκτικό “Τρίο Άρμπος” από την Ισπανία.