ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ
Ακόμα, θυμάμαι τον αείμνηστο Σιγάλα, να μου λέει, εκνευρισμένος: “Και τι είμαι εγώ να ψάχνω χορηγούς;”. Τέτοια του πρότειναν -επισήμως- για να γίνει η δημοσίευση (είναι μια κλασσική αρχαιολογική μέθοδος η μελέτη, δημοσίευση).
Τώρα φαίνεται επιτέλους η Κόρη της Θήρας, θα βγει έξω από τα υπόγεια. Το Αρχαιολογικό Μουσείο Φηρών- εκείνο που ο Κωνσταντίνος Δεκαβάλλας, έχτισε γύρω από ένα φοίνικα, για να μην κόψει το φοίνικα- ετοιμάζεται να την υποδεχτεί. Στο αίθριο. Σε περίοπτη θέση. Και η Κόρη, θα στέκει εκεί, αγέρωχη και γεμάτη μνήμες.
Υ.Γ. Δεν μπορώ να μην μνημονεύσω, την αγαπημένη μου Ρηνιώ. Αδελφή του Χαράλαμπου Σιγάλα. Εκείνη, μου επιστεύτηκε τη μοναδική φωτογραφία της “Κόρης”. Η άλλη φωτογραφία, είναι η επίσημη. Τη στιγμή που την ανέσυραν από τις χωμάτινες πτυχές των αιώνων. Αλλά αυτή η μία, που φρόντισα να μην βάλω υδατογράφημα και την πήραν πολλοί- δεν με νοιάζει, τιμή στον Χαράλαμπο Σιγάλα το θεωρώ- είναι η μία. Οι μετέπειτα;. Δεν ξέρω.