ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΕΝΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΓΕΝΙΕΣ
Οι άντρες του χωριού, ύψωσαν τον καταστόλιστο ρομβοειδή σταυρό στην είσοδο της εκκλησίας και μετά κατευθύνθηκαν προς το λιτό τραπέζι που είχε ετοιμάσει ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας κ. Γιάννης Σορώτος. Βουρβουλιανές ελιές (ο κ. Πέτρος Δαμίγος, ήταν κατηγορηματικός, πως πρώτοι οι Βουρβουλιανοί καλλιέργησαν ελιές στο νησί), πεντανόστιμες καρδαμίδες και τοματοκεφτέδες. Παρών και ο Α΄ Αντιδήμαρχος Θήρας (και Βουρβουλιανός) κ. Μάρκος Καφούρος, που ως γεωπόνος στην επιστήμη δεν φάνηκε να διαφωνεί στον ισχυρισμό του κ. Δαμίγου.
Το “βάγιο” (πλεκτός σταυρός από φύλο φοίνικα), έτοιμο, αλλά ο π. Σπυρίδων, κερκυραίος στην καταγωγή, παρουσίασε το ακτινωτό βάγιο της γενέτειράς του, με το κέντρο να συμβολίζει τον τριαδικό θεό και τις δώδεκα ακτίνες τους πρώτους αποστόλους. Περισσότερα, στο σχετικό βίντεο.