ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
Οι περισσότεροι -όπως ο Αρτέμης Καραμολέγκος, ο Σιγάλας, ο Χατζηδάκης, ο Μπουτάρης και άλλοι- προσήλθαν έχοντας στο ενεργητικό τους σοβαρές διεθνείς βραβεύσεις από κορυφαίους οινογνώστες. Περισότερο τολμηρή και πολυβραβευμένη η Santo Wines με τα απρόσμενα και ανάλαφρα γοητευτικά οινο-ποιήματα που προσέθεσε στην παλέτα της. Επίσης στιβαρή και προσηλωμένη στην μακρόχρονη παράδοση η “Cannava Roussos”, αλλά για να μην αδικηθεί κανένας: ακόμα και οι καινούργιοι, φαίνεται να αντιλαμβάνονται την αξία του φυσικού πλεονεκτήματος, που έχουν να διαχειριστούν.
Δίπλα τους· εκατοντάδες οινόφιλοι του νησιού, που με οικοδεσπότη το Γιώργο Χατζηγιαννάκη, γεύτηκαν, έμαθαν και διαπίστωσαν την ανοδική πορεία της οινοποίησης του νησιού. Η “Vedema 2016” πέτυχε το στόχο της και είναι μάλλον ώρα να αποτελέσει στόχο ιδιαίτερου ενδιαφέροντος για όλο το νησί.