ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΜΠΕΡΗ, ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΗ ΜΕΡΑ
Τον σταυρό ανέσυρε ο νεαρός Ραφαήλ Ξαγοράρης που μάλιστα είναι η δεύτερη φορά που το καταφέρνει, ενώ μαζί του έπεσαν στα ύδατα ακόμα οκτώ κολυμβητές. Ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Μεσαριάς (ο Μονόλιθος, είναι το επίνειό της) κ. Νικόλαος Μαρτίδης, προσέφερε στο νεαρό Ραφαήλ ένα ρολόι, κατάλληλο και για τη θάλασσα, καθώς και μια εικόνα του Ιησού, ως ανάμνηση και ευλογία της μέρας.
Στην τελετή παρέστη πλήθος πιστών, ενώ τον Δήμο Θήρας, εκπροσώπησε ο Αντιδήμαρχος κ. Νίκος Καμπουράκης.