ΟΙ ΔΩΡΕΕΣ, ΤΟ ΟΡΑΜΑ Η ΠΙΚΡΑ ΤΟΥ ΔΩΡΗΤΗ ΚΑΙ Η ΑΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΕΝΟΣ ΝΗΣΙΟΥ
Το βίντεο που παρουσιάζει η Santonews, περιέχει την ιστορία του Ευάγγελου Νομικού. Όχι τυχαία. Ο Λευτέρης Γύζης, ήταν από νεαρότατη ηλικία, ένα από τα αγαπημένα στελέχη των εταιρειών Νομικού και κυρίως είναι εκείνος που έστησε από την αρχή το μεγαλεπήβολο εγχείρημα του Τελεφερίκ που υπήρξε το καύχημα του Ιδρύματος “Λούλας και Ευαγγέλου Νομικού” και ταυτόχρονα τη μεγαλύτερη και πιο οραματική παρακαταθήκη της Σαντορίνης.
Δεν ήταν μόνο αυτό. Και η αφήγηση του Λευτέρη Γύζη, αποκαλύπτει άγνωστες πτυχές, μιας ιστορίας που σηματοδοτεί τη μετάβαση της Σαντορίνης, από ένα φτωχό νησί με επίκεντρο την γεωργία σε τουριστικό κόσμημα του πλανήτη.