ΕΝΑΣ ΣΕΜΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Μόνο που τότε βρήκε την ευκαιρία, να αφοσιωθεί ολόψυχα στη μεγάλη του αγάπη. Στο γήπεδο. Παλιός Ποδοσφαιριστής στη “Θύελλα Καμαρίου”, έχει το γήπεδο σαν ΠΡΩΤΟ σπίτι του. Πρώτο· όπως το διαβάσατε. Γιατί μπορεί ο Μπίλι να είναι ένας υποδειγματικός, πολύτεκνος οικογενειάρχης, αλλά δύσκολα θα τον πετύχεις μακριά από το γήπεδο. Το φροντίζει, το καθαρίζει, κανονίζει το πρόγραμμα φωτισμού, ζει και αναπνέει γι αυτό. Μοναδική του απολαβή;. Η υπόκλιση ενός ολόκληρου χωριού στο έργο του. “Χωρίς τον Μπίλι, το γήπεδο, θα είχε ρημάξει”, λένε όλοι. Αλλά και από τα άλλα χωριά και από τις φιλοξενούμενες ομάδες των νησιών, τα συγχαρητήρια, είναι διαρκή.
Ήρεμος, οργανωτικός, δουλευταράς, συνεπής και αυστηρός όταν πρέπει. Επιστάτης και καθαριστής. Φύλακας και παιδαγωγός. Ο “Μπίλι ο τρομερός”, με άλλα λόγια ή ο “Σπορτ Μπίλι”. Αν κάθε χωριό, είχε κι έναν σαν αυτόν, δεν θα ρήμαζαν τα γήπεδα, ούτε θα βρώμιζαν οι χώροι γύρω τους.