ΠΑΛΙ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ. ΠΑΛΙ ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ. ΠΑΛΙ ΤΕΛΜΑ
Στο Μονόλιθο, όλοι.
Οι θυελλώδεις συνεδριάσεις με την κοπιώδη-βαριεστημένη κατάληξη: «Λιμάνι να γίνει, και όπου να ‘ναι», δεν έδωσαν μαθήματα.
Ο Δήμαρχος Θήρας κ. Αντώνης Σιγάλας, ακολούθησε την παλιά λογική. Ξαναγύρισε το θέμα δεκαετίες πίσω. «Λιμάνι να γίνει, και όπου να ‘ναι», αυτή είναι η σύνοψη, των όσων είπε. Όχι. «Ξέρουμε που το θέλουμε το λιμάνι και βρείτε τρόπο να το κάνετε».
Όχι. Αόριστες επικλήσεις σε ειδήμονες. Πάλι αμπεμπαμπλομ για τη θέση. Πάλι, λεφτά στο νερό. Και πάλι η ξηρά- δηλαδή το κύριο θέμα ενός λιμανιού- στην άκρη.
Καλώς ήλθαμε στο παρελθόν, λοιπόν. Όχι ως αναπόληση, αλλά ως ζοφερή πραγματικότητα. Λιμάνι….δεν….