ΒΙΝΤΕΟ: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟ ΚΑΣΤΕΛΛΙ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ
Δημήτρης Πράσσος
ΟΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ-ΕΥΤΥΧΩΣ!- ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΥΠΆΡΧΟΥΝ.
Μια ομάδα εθελοντών, συνεπικουρούμενοι από ξένους φοιτητές, ξόδεψαν την Κυριακή τους στο Καστέλλι του Πύργου. Καθαρίζοντας τα ρυμίδια, την εκκλησία της Παναγίας και ξεχορταριάζοντας τις λιθόκτιστες μάντρες. Η πρωτοβουλία, ήταν της Εστίας Πύργου και οι 35-40 νέοι άνθρωποι που βρέθηκαν εκεί, δούλεψαν με κέφι και ενθουσιασμό. Έμαθαν κιόλας σημαντικές πτυχές του εμβληματικού μεσαιωνικού οικισμού, αλλά έδειξαν κιόλας πως οι ενεργοί πολίτες, υπάρχουν και εμπνέουν.
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση για τις εν λόγω τεχνολογίες θα μας επιτρέψει να επεξεργαστούμε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.