Στη συνέχεια, η Fairley, παραθέτει οχτώ χαρακτηριστικές εικόνες όπου διαχρονικά οι καλλιτέχνες αποτύπωσαν την προσπάθεια των αθλητών. Πρώτη στη σειρά, έχει την τοιχογραφία των “Μικρών Πυγμάχων” από το Ακρωτήρι. “Είναι από τα πρώτα παραδείγματα του αθλητισμού που εκπροσωπούνται στην αρχαία τέχνη”, τονίζει, κάνοντας μάλιστα την παρατήρηση, πως είναι πολύ σημαντικό παράδειγμα, διότι είναι η πρώτη φορά που φαινόταν πως οι πυγμάχοι, φορούσαν γάντια.
“Περιέργως όμως, παρά την πρώιμη προέλευσή της, η Πυγμαχία δεν ήταν επίσημο άθλημα κατά την έναρξη των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων το 1896”, επισημαίνει.
Save