Κατά τη διάρκεια του πρωινού υετού, η στάθμη της «λίμνης» στην άσφαλτο, ανέβηκε, απλώθηκε σε μήκος και απειλούσε να εισβάλει στα υπόγεια κατοικιών. Άρκεσε μόνο ένα τηλεφώνημα στον -άμισθο- Σύμβουλο Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Θήρας κ. Δαμίγο Νικόλαο και ο μηχανισμός έγκαιρης αντιμετώπισης τέθηκε αυτοστιγμί σε λειτουργία. Ενημερώθηκε άμεσα ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Καμαρίου κ. Διονύσης Βαμβακούσης και σε συνεννόηση με την ΔΕΥΑΘ, έφερε χωματουργικό μηχάνημα που έκανε διάνοιξη ενός μικρού χαντακιού απορροής, λύνοντας το πρόβλημα.
Είναι εντυπωσιακό το γεγονός, πως από τη στιγμή της ενημέρωσης, μέχρι την επέμβαση χρειάστηκαν 19(!) μόλις λεπτά. Ολόκληρη η διαδικασία από την ειδοποίηση, μέχρι την αποκατάσταση, κράτησε 26 λεπτά.
Ο Πρόεδρος της Επισκοπής Γωνιάς (Καμαρίου) επέβλεψε την παρέμβαση και ο έμπειρος χειριστής του χωματουργικού δημιούργησε την τομή στο σωστό σημείο, επιλύοντας το πρόβλημα. Όπως είπε ο κ. Βαμβακούσης, εκτός από την άμεση σωστική παρέμβαση, θα δρομολογηθεί και μόνιμη λύση για το συγκεκριμένο σημείο.
Το ουσιαστικό όμως είναι, πως υπάρχει οργανωμένη και άμεσα επεμβατική Πολιτική Προστασία με σοβαρό επιχειρησιακό υπεύθυνο και πως οι Πρόεδροι και τα Τοπικά Συμβούλια, αποδεικνύουν την αναντίρρητη χρησιμότητά τους.