ΣΟΒΑΡΟΣ-ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ
ΥΓ. Και μια λεπτομέρεια. Ο Τσαΐνης, όταν εμπιστεύθηκε τον Αβέρκιο (έρχεται σχεδόν κάθε χρόνο στη Σαντορίνη, γιατί εδώ μόνο τιμάται με τόση ευλάβεια το βαφτιστικό Αβέρκιος) για την υποψηφιότητα, δεν πήγε σπίτι του. Μπήκε “κάτω” από τον παλιό του υφιστάμενο, ως υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος. Δεν έδωσε δηλαδή “δαχτυλίδι” στον πιστό του συνεργάτη, είπε το “μαζί πάμε, αλλά τώρα εσύ θα είσαι ο επικεφαλής”. Μαθηματάκι για κάποιους κομματικά πορφυρογέννητους και κληρονομικώ δικαιώματι άρχοντες. Και ο Γαϊτανής, αυτή τη φορά μάλλον θα αποδείξει αρκετά, ακόμα.