ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΟΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΦΙΜΩΣΗ ΤΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ
Ήρθε όμως ο καιρός που αυτός ο δροσερός άνεμος αισιοδοξίας προσέκρουσε σε νέα νομοθετικά τείχη. Ανεξαρτησία τέλος, προβλέπει η νέα νομοθετική ρύθμιση. Όλοι όσοι θέλουν να προσφέρουν πρέπει να μπουν στο μαντρί. Τι κρύβεται όμως πίσω από αυτήν την κυβερνητική πρωτοβουλία;. Είναι η ιδέα κάποιου υπουργού ή απόρροια της πίεσης που άσκησαν οι Δήμαρχοι;.
Ο κ. Αντώνης Παγώνης Προέδρος δικτύου κοινοτήτων Ελλάδος και Πρόεδρος κοινότητας Οίας, μιλά γι αυτό το ελπιδοφόρο πείραμα δημοκρατίας που συνεθλίβη στις μυλόπετρες μιας συγκεντρωτικής “κυβερνησιμότητας”.