ΚΡΗΤΗ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΠΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΙΚΑΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΦΗΜΙΣΜΕΝΟ ΜΙΤ
Ήταν μια σύγχρονη προσομοίωση της πτήσης του Ίκαρου. Και το ΜΙΤ, διάλεξε τον έλληνα ποδηλάτη, γι αυτό το παράτολμο εγχείρημα. Μετά από επίπονη προπόνηση, επιβιβάστηκε στο “Δαίδαλος” (έτσι λεγόταν, το πτητικό μέσο) και με μόνη τη δύναμη των ποδιών και το ψυχικό του σθένος, αποπειράθηκε, να διασχίσει πάνω από 115 χιλιόμετρα, ανοιχτής θάλασσας. Τα κατάφερε!. Έφτασε στις ακτές της Σαντορίνης, αλλά λίγες δεκάδες μέτρα προτού προσγειωθεί στην παραλία, ένας δύστροπος άνεμος τσάκισε τα φτερά του Δαίδαλου. Όπως κάποτε, μια μοχθηρή θεότητα, έλιωσε τα φτερά του Ίκαρου.
Το ρεκόρ του όμως, μένει, ακόμα ακατάρριπτο. Κανένας δεν τόλμησε κάτι παρόμοιο. Η πτήση του, έμεινε στην ιστορία και το FAI.ORG, υπενθύμισε αυτή τη μεγάλη στιγμή, όπου επιστήμη, ιστορία, μύθος και ανθρώπινη θέληση, συμπλέκονται σε έναν αγώνα θέλησης και υπέρβασης των ανθρώπινων ορίων. Κάπου εκεί στο Νότο της Σαντορίνης, η ριπή ενός ζηλόφθονος ανέμου, τσάκισε τα φτερά, του “ MIT Deadalus”, αλλά πέρασε τον Κανελλόπουλο στην Ιστορία.
https://www.fai.org/news/thirty-years-longest-human-powered-flight-history