ΟΤΑΝ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ
Μετά, ξεκινά μια άλλη τελετουργία. Αυτή της πρωτοχριστιανικής αγάπης, όπου διανέμεται στους προσκυνητές φαγητό, μετά την ευλογία του Ιερέα. Μοσχαράκι με κοφτό μακαρονάκι το κύριο μενού. Αλλά σιγά μην μείνει εκεί. Σουβλάκια, μπιφτέκια, μπριζόλες, λουκάνικα γεμίζουν τσίκνα τη γειτονιά και όποιος περνάει είναι καλοδεχούμενος. Και περνάνε πολλοί. Την ίδια ώρα και το βιολί με το λαγούτο. Όλη τη μέρα μέσα σε χορούς, ευωχία και αίσθηση γειτονιάς, συντροφικότητας και γλεντιού. Και του χρόνου (αν και την ώρα που γράφονται, αυτές οι γραμμές, το γλέντι συνεχίζεται ακόμα).
Σημείωση τα πλάνα, είναι αμοντάριστα. Απλώς μια συρραφή έχει γίνει.