ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ
Πρόκειται για ένα αφιέρωμα στις αλησμόνητες πατρίδες της ανατολής, στη διάρκεια του οποίου θα πραγματοποιηθούν διαλέξεις, ανοιχτά εργαστήρια, καλλιτεχνικές εκδηλώσεις και γευσιγνωστικές διαδρομές από τις περιοχές της ελληνικής ανατολής.
Στην εκδήλωση συμμετέχουν τα χορευτικά σχήματα του Οργανισμού, το χορευτικό του συλλόγου Ποντίων Σαντορίνης “Οι ακρίτες”, η χορωδία Μυρτιδιώτισσας Καμαρίου, το τμήμα εικαστικών και το τμήμα θεατρικής αγωγής του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του δημοτικού σχολείου Καμαρίου.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχεις ως εξής:
10:00-11:00 Ανοιχτό εργαστήριο
Κυριακή Ζώρζου – Βαγίδι από τα Μουδανιά της Μ.Ασίας
11:00-11:30 Διάλεξη
Κωνσταντίνος Στεφανίδης – Μονές της Κωνσταντινούπολης
11:50-12:30 Διάλεξη
Σαράντης Νικηφορίδης – Υφαντική στην Αν. Ρωμυλία
12:30-13:30 Σεμινάριο
Σαράντης Νικηφορίδης – Χοροί της Αν.Ρωμυλίας
20:30-23:00
Αναβίωση Εθίμου
Τραγούδια – Χοροί
Κέρασμα από τις αλησμόνητες πατρίδες