ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΘΕΑΜΑ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΡΚΟΥΡ

Ο ΟΛΛΑΝΔΟΣ VAN DER LINDEN ΚΑΙ… ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

i-nikites-tou-red-bull-art-of-motion-2016 Ο Ολλανδός Bart van der Linden με 383 βαθμούς  αξιολόγησης, αναδείχθηκε για πρώτη φορά νικητής στο έκτο παγκόσμιο πρωτάθλημα Red Bull Art of Motion που πραγματοποιήθηκε στην Οία.

Ο περυσινός νικητής Δημήτρης “DK” Κυρσανίδης, έμεινε εκτός βάθρου, όπως και ο  Λετονός πρώην Πρωταθλητής Pavel Petkuns. «Δεν το πιστεύω ότι είναι αληθινό. Είπα στον εαυτό μου να μείνει συγκεντρωμένος στο δικό μου στυλ και αυτό με έφερε στην πρώτη θέση. Είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου αυτή τη στιγμή!», δήλωσε ο van der Linden στα τηλεοπτικά συνεργεία που μετέφεραν την εικόνα της Σαντορίνης σε πάνω από 17.00.000 θεατές.

Ο Αμερικανός Alfred Scott τερμάτισε δεύτερος με 379 βαθμούς,  και ο συμπατριώτης του, Joey  πήρε την τρίτη θέση με 373 βαθμούς στην αναμέτρηση που συγκέντρωσε τους καλύτερους αθλητές από 13 διαφορετικές χώρες.