ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΑΡΤΕΡΑΔΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ
Στη διάρκεια της συζήτησης τα μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου, έθεσαν στον κ. Ορφανό τα προβλήματα που ταλαιπωρούν τους κατοίκους, όπως η συντήρηση του σχολείου και των κακών συνθηκών που βιώνουν οι μαθητές, αλλά και το γεγονός ότι δεν υπάρχει παιδική χαρά για να απασχολούνται τα παιδιά.
Τεράστια είναι επίσης τα προβλήματα που δημιουργούνται με την παραμικρή νεροποντή. Τα δρομάκια μέσα στον Οικισμό μετατρέπονται σε ορμητικούς χειμάρρους που απαγορεύουν την οποιαδήποτε κυκλοφορία , οδηγούν σε αποκλεισμό των κατοίκων και βάζουν σε κίνδυνο τις περιουσίες τους.
Συζήτησαν επίσης και για την ανάγκη αποπεράτωσης της πλατείας του χωριού.Ιδιαίτερη αναφορά έκαναν και για τα πολιτιστικά θέματα όπως η διατήρηση και αναβίωση των τοπικών εθίμων ,ώστε μην χαθεί η πολιτιστική κληρονομιά.
Ο κ. Ορφανός ο οποίος έχει αποδείξει έμπρακτα το ενδιαφέρον του για τον Πολιτισμό, τους διαβεβαίωσε ότι θα βρίσκεται κοντά στις προσπάθειες τους”.