ΑΝΑΛΥΘΗΚΑΝ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΙΝΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
Κατά τη διάρκεια της συνάντησής εργασίας αναλύθηκαν τα θέματα που αφορούν την κρουαζιέρα στη Σαντορίνη. Έγινε παρουσίαση του συστήματος Berth Allocation και των μέχρι σήμερα αποτελεσμάτων του και συζητήθηκε εκτενώς ο προγραμματισμός για την κατασκευή νέου τελεφερίκ.
Επίσης, με πρωτοβουλία του Δημάρχου Θήρας, ζητήθηκε να γίνει προώθηση επιπλέον προορισμών στο νησί στους επισκέπτες της κρουαζιέρας όπως οι αρχαιολογικοί χώροι και οι παραδοσιακοί οικισμοί που διαθέτει το νησί μας. Παράλληλα, έγινε στους παρευρισκόμενους η παρουσίαση της Πολιτιστικής Διαδρομής της Σαντορίνης, η οποία απέσπασε πολύ θετικά σχόλια.
Στη συνάντηση συμμετείχαν και ο Πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κ. Ευδαίμων Ιωάννης και ο ΥΑΛΕ του Λιμενικού Ταμείου κ. Τάσος Κονιδάρης. Μετά το πέρας της συνάντησης, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη σε χώρους ενδιαφέροντος του νησιού”.