ΣΤΟ ΚΑΔΡΟ ΚΑΙ ΤΟ “SEA DIAMOND”- ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ
Εισηγήθηκα επίσης την κήρυξη του οδικού δικτύου του νησιού μας σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και ήδη έχουν δρομολογηθεί οι σχετικές διαδικασίες. Στη συνάντηση παρευρέθησαν επίσης ο Πρόεδρος του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου κ. Ευδαίμων Ιωάννης καθώς και ο εκπρόσωπος της συντονιστικής επιτροπής για την ανέλκυση του ναυαγίου Sea Diamond κ.Loukas Lignos , όπου συζητήθηκαν οι εξελίξεις σχετικά με το ναυάγιο και αποφασίστηκε η σύναψη προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Δήμου μας, του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου, της Περιφέρειας και του Πανεπιστημίου Κρήτης για την συνέχιση των δειγματοληψιών από το χώρο του ναυαγίου.
Τέλος συζητήθηκαν αρκετά θέματα κοινού ενδιαφέροντος, μεταξύ του οποίου και το θέμα του οδικού δικτύου του νησιού μας”.