Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές/τριες του σχολείου μας που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και παρέλασαν με ιδιαίτερη υπερηφάνεια τιμώντας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Επίσης, πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του εκπαιδευτικού προσωπικού που είχε την ευθύνη της συνοδείας των μαθητών/τριών του σχολείου και μαζί με τους γονείς/κηδεμόνες, καμάρωσαν την εξαιρετική παρουσία των μαθητών/τριών του σχολείου μας τόσο κατά τη διάρκεια της ιερής δοξολογίας και της κατάθεσης στεφάνου στο μνημείο Ηρώων όσο και στη μαθητική παρέλαση.
Χρόνια πολλά!!!
” Ακέρια η γης εσείστηκε κι εβρόντηξε όλη η πλάση –
μια φούχτα άνθρωποι ανίσκιωτοι, μες σε μια φούχτα τόπο,
κάτι σπασμένα μάρμαρα, κάτι φαρδιά πλατάνια,
μόνο μπαρούτι τους το φως και σκάγια τους οι ελιές τους
και δίπλα τους η Παναγιά, κι η Λευτεριά μπροστά τους
να φέγγει απ’ το βαθύ καημό κι απ’ τα πορτοκαλάνθια.”
Ελλάδα ~ Γιάννης Ρίτσος