Η ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ
Την πρώτη μέρα των Αγώνων, η Παγουλάτου πλασαρίστηκε στην 7η θέση στα ατομικά ενώ τη δεύτερη μέρα στα ομαδικά ανέβηκε στο βάθρο μαζί με την ομάδα της κατακτώντας την 2η θέση.
Η συμμετοχή αυτή έγινε μετά από 3 χρόνια αποχής από τον αγωνιστικό στίβο ενώ δεν είναι η μόνη επιτυχία της καθώς η Παγουλάτου έχει στο ενεργητικό της αρκετές συμμετοχές και νίκες τόσο σε πανελλήνιο όσο και σε διεθνές επίπεδο. Όνειρό της πλέον δεν είναι μόνο οι αγώνες αλλά και η προώθηση της ιδέας και του αθλήματος της ξιφασκίας στη Σαντορίνη.
Η Λιλιάννα Παγουλάτου είναι απόφοιτος Τ.Ε.Φ.Α.Α. και προπονήτρια Ξιφασκίας, στο Γυμναστήριο της Μαργαρίτας Μάινα.
Θερμά συγχαρητήρια”.