Οι επαγγελματικές συναντήσεις που είχαν προγραμματιστεί από την εξειδικευμένη εταιρεία συμβούλων τουρισμού του Δήμου, αφορούσαν αγορές όπως Μ. Βρετανία, Αμερική, Γαλλία και Ιταλία, ενώ το εύρος ενδιαφερόντων που συζητήθηκαν «άγγιξαν» το σύνολο των δυνατοτήτων του προορισμού όπως activities, πολιτισμός, διασκέδαση, τουριστικές υπηρεσίες, ιστορία, φυσικό κάλλος και γαστρονομία.
«Τα τελευταία χρόνια καταβάλλαμε μια πολύ σοβαρή προσπάθεια για την ανάδειξη ενός εμπλουτισμένου αφηγήματος. Η Ίος είναι ένας προορισμός με πολλά πρόσωπα που μπορεί να σταθεί επάξια και πέραν της υψηλής σεζόν. Παρά τις αντιξοότητες της περασμένης τετραετίας, το ταξιδιωτικό κοινό και πολλές ειδικές ομάδες ενδιαφέροντος δείχνουν να εισπράττουν, να αποδέχονται και να επικροτούν τα μηνύματα μας όπως άλλωστε φαίνεται και από τις φετινές αυξήσεις αφίξεων σε μήνες εκτός τουριστικής αιχμής» τόνισε ο κ. Κοριτσιάδης μετά το τέλος της έκθεσης».