ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΠΟ 16 ΧΩΡΕΣ
![](https://santonews.com/wp-content/uploads/2021/07/%CE%BD%CE%BF%CF%822-436x245.jpg)
Aegean 600 – ένας απαιτητικός διεθνής ιστιοπλοϊκός αγώνας ανοίγει τα πανιά του στο μαγευτικό Αιγαίο.
Ήδη στο Olympic Marine βρίσκονται πάνω από 40 ιστιοφόρα από 16 χώρες, ανάμεσα και οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Σαντορίνης.
Στόχος του αγώνα είναι να προβληθεί η Ελλάδα ως χωρά ναυταθλητισμου και θαλασσιού τουρισμού και παράλληλα να αναδειχθεί η μεγάλη πολιτιστική κληρονομία του Αιγαίου.
Η εκκίνηση του Aegean 600 θα δοθεί μπροστά από τον Ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο και θα ακολουθητέε πορεία προς Μήλο, στην συνεχεία περνώντας από την Καλντέρα της Σαντορίνης, θα συνεχίσει νοτιότερα προς Κάσο , Κάρπαθο, Κάλυμνο, Φαρμακονησι, Αγαθονησι, Πάτμο, Θα διασχίσει το Ικάριο Πέλαγος και θα περάσει και από Μύκονο, Δήλο, Γαύρος και Κέα.
Καλή επιτυχία στους αθλητές μας άλλα πάνω από όλα να απολαυσετε αυτην την μοναδική εμπειρία!”.