ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ SKYSCANNER
Συμβουλεύει επίσης τους αναγνώστες να αποφύγουν την περίοδο αιχμής, προκειμένου να αποφύγουν το συνωστισμό και να πετύχουν καλύτερες τιμές στα καταλύματα. “ Όπως και να έχει, η επίσκεψη στη Σαντορίνη, έχει κάτι μαγικό”, συμπληρώνει “ με την άφιξη του πλοίου το μεγαλείο του τοπίου σας “χτυπάει” και κάτω από το νερό ή με μια ματιά στους γκρεμούς μπορείτε να αντιληφθείτε τα απομεινάρια του ηφαιστειακού κρατήρα”.
Πρόταση και για τη Θηρασία
Στη συνέχεια, ο συντάκτης, δίνει μερικές συμβουλές για τα καλύτερα αξιοθέατα του νησιού, που που πρέπει να δουν όσοι επισκέπτονται το νησί . Αυτές περιλαμβάνουν: περιηγήσεις στα Φηρά και την Οία, επισκέψεις στο Μουσείο Προϊστορικής Θήρας και το Αρχαιολογικό Μουσείο, καθώς και περίπατο στο Φηροστεφάνι ή το Ημεροβίγλι. Επίσης παροτρύνει τους επισκέπτες να πάνε στο Ακρωτήρι για να ιχνηλατήσουν την ιστορία του νησιού καθώς και τις παραλίες. Δεν παραλείπει όμως να αναφερθεί και στη Θηρασία την οποία αποκαλεί “αδελφή της Σαντορίνης.
“Απέναντι από την Οία, θα παρατηρήσετε ένα νησί με σχήμα που προσιδιάζει σε κροκόδειλο. Είναι το νησί της Θηρασίας, που κατά το παρελθόν ήταν τμήμα της Σαντορίνης, πριν την ηφαιστειακή έκρηξη. Θα είναι μια υπέροχη βόλτα με σκάφος να πάτε στο γραφικό μικρό λιμανάκι και να περπατήσετε μέχρι το χωριό του Μανωλά”, γράφει.