ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ HUFFINGTON POST & WORLD POST
Ο ίδιος, πάντως δεν πτοήθηκε και άρχισε να περιδιαβαίνει το νησί με τη φωτογραφική μηχανή στο χέρι. Σύμφωνα με την Huff-Post, έζησε και μια «πολύ Indiana Jones στιγμή» , όταν έχασε την ισορροπία του και γλίστρησε προς την άκρη ενός γκρεμού. «Τα χέρια μου αιμορραγούσαν από τις αμυχές και η αδρεναλίνη ξεχύθηκε στις φλέβες μου, λίγα μόλις εκατοστά πριν -παραλίγο-πέσω από εκατοντάδες μέτρα ψηλά, επάνω στα βράχια” .
Πάντως τα σύννεφα δεν “επισκίασαν” την επίσκεψη του 31χρονου φωτογράφου, ο οποίος εργάζεται σε ένα οργανισμό καταγράφοντας τις γυναίκες που βοηθούν φυγάδες να περάσουν παράνομα τα σύνορα των ΗΠΑ, προερχόμενοι από τη φτώχεια και τη βια της Κεντρικής Αμερικής. Το περιπετειώδες ταξίδι του στη Σαντορίνη του επέτρεψε να “γυρίσει στο σπίτι του “ μια μοναδική συλλογή εικόνων”, γράφει το ιστολόγιο, ενώ ο ίδιος αφηγείται: “.Θα ξανάρθω σίγουρα στην Ελλάδα, είμαι γοητευμένος από την ελληνική μυθολογία από όταν ήμουν παιδί και μου χάρισε ένα βιβλίο ο μπαμπάς μου. Μου αρέσει επίσης να διαβάζω για τη Βυζαντινή Αυτοκρατορία, αλλά πέρα απ’ όλα η Ελλάδα, είναι το λίκνο του πολιτισμού μας, δεν είναι έτσι;”.