Είμαστε τυχεροί ως Εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης να υπηρετούμε σε ένα συστεγαζόμενο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο που έχει όχι μόνο κοινή αυλή με το Δημοτικό Σχολείο των Φηρών αλλά και βρίσκεται μέσα στο ίδιο σχολικό συγκρότημα και από κοινού οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων μας συνυπάρχουμε και δημιουργούμε τις κατάλληλες ευκαιρίες να αναπτύξουμε τις παιδαγωγικές πρακτικές της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης.
Η ξεχωριστή παρουσία της κ. Άννας Γαβαλά στη Διεύθυνση του σχολείου με υψηλή αίσθηση ευθύνης και καθήκοντος με εργασιακή ηθική, υπομονή, δύναμη και ενσυναίσθηση προς την καθημερινή σχολική πραγματικότητα όλων των πολύτιμων μελών της σχολικής μας ζωής (εκπαιδευτικοί – μαθητές/τριες – γονείς/κηδεμόνες – τοπική κοινότητα) και το εκπαιδευτικό της έργο να εμπνέει όλους μας.
Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φηρών Θήρας τιμά την κ. Άννα Γαβαλά ονοματίζοντας την μεγαλύτερη αίθουσα του σχολείου ως αίθουσα: Άννα Γαβαλά, τιμώντας κάθε πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσε για να ιδρυθεί το σχολείο μας.
Αγαπητή κα. Άννα Γαβαλά, σάς ευχαριστούμε πολύ και σας ευχόμαστε να έχετε υγεία και αγάπη στη ζωή σας”.