Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΪΝΑΣ ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ
Ο ίδιος, δήλωσε: “Η απόφαση μου να ασχοληθώ με τα κοινά για το καλό του νησιού μας, ήταν απόφαση ευθύνης. Η τιμή που μου έκαναν οι συμπολίτες μου να με εκλέξουν, και μάλιστα με πολύ μεγάλο αριθμό σταυρών προτίμησης, με γέμισε χαρά, αλλά μεγάλωσε και την ευθύνη μου.
Τώρα, ο Δήμαρχος κ. Αντώνης Σιγάλας, μου έκανε μια ακόμα τιμή, ορίζοντάς με ως εντεταλμένο σύμβουλο σε ένα πολύ νευραλγικό τομέα του Δήμου.
Μεγάλωσε έτσι, και η ευθύνη μου, απέναντι στη Σαντορίνη και τους ανθρώπους της. Για μένα, ήρθε η ώρα της σκληρής δουλειάς. Δίπλα στον δημότη και μαζί με τον δημότη. Και φυσικά, είμαι έτοιμος να δουλέψω σκληρά. Τα αποτελέσματα, θα τα κρίνει o Δήμαρχος που μου ανέθεσε τη μεγάλη ευθύνη και ο κόσμος που με εμπιστεύτηκε”.