Ειδικότερα, τονίστηκε η ανάγκη επιτάχυνσης του στρατηγικού σχεδιασμού για τη Θήρα καθώς και η εφαρμογή του ειδικού πολεοδομικού σχεδιασμού!
Κατόπιν, ανταλλάχθηκαν απόψεις για τα θέματα του τουρισμού και συμφωνήθηκε η από κοινού κατάρτιση σχεδίου δράσης με στόχο την επιτυχή υλοποίηση της προώθησης και προβολής του τουριστικού προϊόντος της Σαντορίνης και των Κυκλάδων τόσο στο εσωτερικό της χώρας όσο και στις διεθνείς αγορές του εξωτερικού”.