ΕΠΙΚΑΙΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
Προς τον Υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας, από τον βουλευτή Κρίτωνα Αρσένη
Ήδη από το 2011 η Διεθνής Δράση για το Περιβάλλον και τον Πολιτισμό της Σαντορίνης, το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας Αρχιπέλαγος και η Κοινότητα Οίας προσέφυγαν στο Συμβούλιο της Επικρατείας για το θέμα της επικινδυνότητας της μη ανέλκυσης του ναυαγίου. Το 2018, το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Προστασίας Αρχιπέλαγος έλεγε μεταξύ άλλων, πολύ χαρακτηριστικά, σε ανακοίνωσή του, μετά από δειγματοληψία από την περιοχή του ναυαγίου «εκτός από τα πετρελαιοειδή, εξακολουθείται η διαρροή τοξικών και επικίνδυνων ουσιών στα θαλάσσια οικοσυστήματα. Καθώς το κουφάρι του πλοίου διαβρώνεται, ο ρυθμός ρύπανσης αναμένεται να είναι ολοένα αυξανόμενος.» Αναφέρουμε και ότι έρευνα του Πολυτεχνείου Κρήτης κατέδειξε ότι οι επιπτώσεις του ναυαγίου έχουν αγγίξει την τροφική αλυσίδα καθώς εντοπίστηκαν επικίνδυνα βαρέα μέταλλα (ψευδάργυρος και κάδμιο) σε ψάρια που συλλέχθηκαν από την περιοχή του ναυαγίου.
Εδώ και 14 χρόνια, η πολιτεία δεν εφαρμόζει το νόμο περί ανέλκυσης ναυαγίων που ορίζει την υποχρέωση της ασφαλούς απομάκρυνσης με έξοδα του πλοιοκτήτη και του ασφαλιστικού του οργανισμού. Να σημειώσουμε, δε, ότι η πλοιοκτήτρια εταιρεία έχει ήδη λάβει τεράστιο ποσό από την ασφάλεια του πλοίου για την απάντληση των πετρελαιοειδών και για την ολική απώλεια του πλοίου, και λίγο καιρό μετά το ναυάγιο αγόρασε νέο πλοίο που συνέχισε το πρόγραμμα του Sea Diamond, αφήνοντας το κουφάρι του ναυαγίου να δηλητηριάζει τη θάλασσα.
Ερωτάται o κ. Υπουργός:
Δεσμεύεται να ξεκινήσει άμεσα η ανέλκυση του ναυαγίου του Sea Diamond, προκειμένου να αποφευχθεί οποιαδήποτε περαιτέρω επιβάρυνση του ήδη επιβαρυμένου θαλάσσιου οικοσυστήματος της περιοχής αλλά και της τροφής που φτάνει στους πολίτες;
Ο ερωτών Βουλευτής
Κρίτων Αρσένης”.