ΣΤΕΡΕΨΕ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ;
Και εκεί που όλοι περίμεναν πως το αισιόδοξο αυτό κοινωνικό πείραμα θα εξαπλωθεί, αυτό συρρικνώνεται. Το σύστημα Seatrack του Καμαρίου, είναι εδώ και δύο περίπου χρόνια εξαφανισμένο. Έτσι τουλάχιστον λένε στη Santonews οι περίοικοι, κάποιοι από τους οποίους είχαν κάνει στέκι τους τη συγκεκριμένη περιοχή, για να κάνουν παρέα με ανάπηρο φίλο τους που απολάμβανε μαζί τους τις χαρές της θάλασσας.
Υπεύθυνη για την τοποθέτηση και συντήρηση, είναι η ΓΕΩΘΗΡΑ, η οποία δεν φρόντισε ούτε να επισκευάσει, ούτε να δώσει εξηγήσεις για τους λόγους αφαίρεσης της ράμπας. Μήπως στέρεψε η κοινωνική ενσυναίσθηση;.
Αμέσως μετά τη δημοσίευση του άρθρου επικοινώνησε η Αντιδήμαρχος κ. Σοφία Κίτσου, η οποία ανέφερε πως η αρμοδιότητα για τα SeaTrack’s έχει περάσει πλέον στο Δήμο και πως σε επαφή με την κατασκευάστρια εταιρεία, έχει δρομολογηθεί η επισκευή και εγκατάσταση, εντός της εβδομάδας. Η Άμεση αντίδραση της κ. Κίτσου, είναι αν μη τι άλλο ενθαρρυντική.