Site icon Santonews

ΠΙΚΡΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΘΗΡΑΣ

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ 2-0 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

“Δεν κατάφερε ο Α.Ο. Θήρας να κερδίσει το σαββατιάτικο ντέρμπι της Βούλας κόντρα στην τοπική Θέτιδα. Η ομάδα μας αν και προηγήθηκε με 0-2 σετ και 12-16 στο 4ο σετ έχασε «μέσα απ’ τα χέρια» της ένα «δικό της» παιχνίδι και τελικά ηττήθηκε με ανατροπή 3-2 (23-25, 23-25, 25-20, 25-23, 15-10) από τη σκληροτράχηλη γηπεδούχο.
Στο κλειστό «Γ. Γεννηματάς» έγινε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, στο οποίο οι αθλήτριες του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς αδίκησαν τους εαυτούς τους, καθώς μέσα σε 129’ βρέθηκαν από τον «Παράδεισο», στην «Κόλαση», παραδίδοντας σεμινάριο «ιδανικού αυτόχειρα». Με τον βαθμό που πήρε από το αποψινό παιχνίδι η ο μάδα μας διατηρήθηκε στην 5η θέση με 26 βαθμούς, 2 περισσότερους από την 6η Θέτιδα.
  Ο Σέρβος τεχνικός του Α.Ο. Θήρας, που θέλει μέχρι την αυριανή επιστροφή της αποστολής στη Σαντορίνη, η ομάδα του να αφήσει πίσω της αυτό το ματς και να επικεντρωθεί στον αγώνα των «8» του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, αφού έδωσε συγχαρητήρια στη Θέτιδα, δήλωσε τα εξής: «Είναι πραγματικά δύσκολο να εξηγήσει κάποιος πως χάθηκε αυτό το παιχνίδι, ωστόσο στο βόλεϊ όλα γίνονται. Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, όπως το περιμέναμε, στο οποίο παίξαμε καλά στα πρώτα δύο σετ. Στο δ’ σετ είχαμε χτίσει επίσης μια καλή διαφορά, είχαμε προβάδισμα, αλλά ο αντίπαλος μας πίεσε στο σερβίς, ανέβασε την απόδοσή του και τελικά γύρισε το ματς. Δυστυχώς από το αποψινό ματς, δεν θα ήθελα να κρατήσω κάτι και νομίζω πως είναι σημαντικό να το ξεχάσουμε όσο το δυνατόν συντομότερα και να δουλέψουμε σκληρά για τη δύσκολη συνέχεια σε Κύπελλο και πρωτάθλημα, αρχής γενομένης από τον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.».
*Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του φονικού σεισμού στην Τουρκία και τη Συρία.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.