Της Τατιάνας Σαββίδου
Ανόητοι εξακολουθούν και εναποθέτουν τα ογκώδη αντικείμενα τους σε κοινή θέα δίπλα στους κάδους των απορριμμάτων. Το αποτέλεσμα φυσικά είναι να αμαυρώνεται για άλλη μια φορά το brand της Σαντορίνης και αυτές οι ντροπιαστικές εικόνες να κάνουν τον γύρο του διαδικτύου.
Πάρα τα τσουχτερά πρόστιμα που ανακοίνωσε πως θα επιβάλει ο δήμος Θήρας, συνεχίζουμε και βλέπουμε το ίδιο σκηνικό. Επιπλέον σε πολλά σημεία της Σαντορίνης βλέπουμε κάποια εγκαταλελειμμένα οχήματα, ξεχασμένα από τον Θεό και φαίνεται πως κανέναν δεν απασχολεί η μετακίνηση τους σε κατάλληλο χώρο.
Ως πότε θα ανεχόμαστε αυτές τις καταστάσεις;. Όχι τίποτα άλλο, πολλές φορές αναρωτιόμαστε αν πρόκειται για κάποιο έθιμο, η τοποθέτηση στρωμάτων δίπλα στους κάδους… Μήπως το κάνουν για να ξορκίσουν το κακό, την μαύρη μαγεία και ούτω καθεξής.