Βίντεο-ρεπορτάζ Τατιάνα Σαβίδου
Ειδικά όμως τους χειμερινούς μήνες όπου δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε ένα νησί για διασκέδαση και ψυχαγωγία, ο περίπατος ακούγεται ως η ιδανική λύση για να ξεφύγεις από το σπίτι, την ρουτίνα και ταυτόχρονα να αθληθείς.
Όμως που να περπατήσεις;. Οι δρόμοι που λίγους μήνες πριν έσφυζαν από ζωή, πλέον μοιάζουν με εγκαταλελειμμένες – στοιχειωμένες περιοχές χωρίς φώτα και με ένα πολύ κακό οδόστρωμα!.
Οι μόνιμοι κάτοικοι των νησιών, δεν είναι πολίτες δεύτερης διαλογής για να αντιμετωπίζουν αυτά τα σοβαρά προβλήματα ζωτικής σημασίας, στην καθημερινότητα τους.