ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟ ΜΕ ΚΥΡΩΣΕΙΣ
Θέλω να ενημερώσω όλους τους Θηραιους ότι η υπηρεσία μας βρήκε στον ΧΑΔΑ τα σκουπίδια μετά την αποκομιδή, αφημένα στην ύπαιθρο ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΜΙΑ ΥΠΟΤΥΠΏΔΗ ΕΠΙΧΩΜΑΤΩΣΗ με αποτέλεσμα να κινδυνεύει άμεσα η υγεία των κατοίκων και των επισκεπτών. Η βρώμα και η δυσωδία δικαιολογεί απόλυτα το φόβο και τις διαμαρτυρίες των κατοίκων σε ακτίνα τουλάχιστον 5 χιλιομέτρων.
Το τραγικό δε είναι ότι βρέθηκε ουσιαστικά αφύλακτη δίδοντας δικαίωμα πρόσβασης σε οποιονδήποτε “καλοθελητή”.
Γνωρίζοντας ότι η χωματερή είναι συνεχής εστία υψηλού κινδύνου πυρκαγιάς δυναμιτίζοντας, με απρόβλεπτες συνέπειες επιταχυνόμενες δυσμενείς εξελίξεις, είμαστε υποχρεωμένοι να επιβάλουμε βαριές διοικητικές κυρώσεις για άμεση συμμόρφωση, τόσο για την προστασία του περιβάλλοντος οσο και την προστασία της υγείας όλων μας.
Η ΕΠΑΡΧΟΣ Π.Ε ΘΗΡΑΣ ΘΕΩΝΗ ΛΕΙΒΑΔΑΡΟΥ”.