Με σπουδές στη Φιλοσοφική και τη Θεολογική σχολή Αθηνών, ο σεβ. Άνθιμος, είχε χειροτονηθεί διάκονος το 1964 από τον τότε Μητροπολίτη Θήρας κυρό Γαβριήλ (Καλοκαιρινό) ο οποίος είχε καρεί μοναχός στη μοναστική αδελφότητα του Προφήτη Ηλία Θήρας. Ο πρώην -πλέον- Θεσσαλονίκης, είχε μάλιστα τιμήσει τον πνευματικό του πατέρα σε εκδήλωση της Μητρόπολης Κυθήρων (ο Γαβριήλ ήταν Κυθήριος στην καταγωγή) παρόντος και του τότε Μητροπολίτη Θήρας σεβ. Επιφανίου.
Η ανακοίνωση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσαλονίκης αναφέρει:
“Ἐκ τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης, ἀνακοινοῦται ὅτι, χθές, ἡμέρα Δευτέρα, 7 η τοῦ μηνὸς Αὐγούστου ἔτους 2023, ὁ Παναγιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Ἄνθιμος, ὑπέβαλε ἁρμοδίως τὴν παραίτησή του καὶ ἔθεσε ἐαυτὸν στὴ διάθεση τοῦ Μακαριωτάτου Ἀρχιεπισκόπου Ἀθηνῶν & πάσης Ἑλλάδος κ.κ. Ἱερωνύμου καὶ τῆς περὶ Αὐτὸν Διαρκοῦς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος”.