“Η ΚΥΡΙΩΝΥΜΟΣ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΑΠΑΝΤΗΣ ΣΤΗ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Στο κήρυγμά του αναφέρθηκε στην θεολογική σημασία της λαμπροφόρου εορτής της Υπαπαντής και στη σημασία του θείου φωτός στη ζωή του ανθρώπου. Τους ύμνους απέδωσαν χοροί Θηραίων ιεροψαλτών υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτου κ. Νικολάου Βαρβαρρήγου και του Λαμπαδαρίου κ. Βασιλείου Ρούσσου.
Ο Σεβασμιώτατος κ. Αμφιλόχιος, μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ευχαρίστησε με εγκάρδιους λόγους τους προσκεκλημένους Αρχιερείς οι οποίοι εν μέσῳ χειμώνος προσήλθαν στη Σαντορίνη για την εορτή της Υπαπαντής, Πολιούχου της πόλεως των Φηρών. Ευχαρίστησε επίσης τους συμπροσευχομένους Βουλευτές Κυκλάδων της Νέας Δημοκρατίας κα. Αικατερίνη Μονογυιού και κ. Μάρκο Καφούρο, τον επίσης παρεστώτα Βουλευτή του ΠΑΣΟΚ κ. Παύλο Χρηστίδη, την Έπαρχο Θήρας κ. Ιουλία Καραμολέγκου, την Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου, τους Αντιδημάρχους και τους λοιπούς εκπροσώπους του Δήμου Θήρας, της Περιφερείας Νοτίου Αιγαίου και των Σωμάτων Ασφαλείας για την παρουσία τους αλλά και όλους όσους συνέβαλαν στην διοργάνωση της ετήσιας πανηγύρεως του Μητροπολιτικού Ιερού Ναού. Ιδιαίτερη μνεία επεφύλαξε για τον ευεργέτη της Ιεράς Μητροπόλεως κ. Σπυρίδωνα Πατηνιώτη ο οποίος για μία ακόμη φορά συνέδραμε τα μέγιστα.
Ακολούθησε η λιτανεία της εφεστίου ιεράς εικόνος στην πρωτεύουσα της νήσου επικεφαλής έχουσα τη φιλαρμονική του Δήμου Θήρας. Οι ιερές ακολουθίες τόσο της παραμονής όσο και της κυριωνύμου ημέρας της εορτής αναμεταδόθηκαν από τον τηλεοπτικό δίαυλο Volcano TV”.