ΟΤΑΝ Ο ΑΘΗΝΙΟΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΥΡΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΤΑΡΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΚΤΟΠΛΟΪΑ
Δημήτρης Πράσσος
ΔΥΟ ΕΥΓΛΩΤΤΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ, ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ
Παρ’ ότι θα είναι λίγο κουραστικό να διαβαστούν τα αντίγραφα των επιστολών ως αρχεία εικόνας, είναι σκόπιμο να παρατεθούν έτσι. Πρώτον για την πιστότητα. Δεύτερον για να καταλάβουν κάποιοι πως ότι γράφεται για τις λιμενικές εγκαταστάσεις της Σαντορίνης και την εκκωφαντική αμηχανία των αρμοδίων τοπικών αρχών, δεν αποτελούν πρόβλημα μόνο για το νησί. Επηρεάζουν ευρύτερα, την ακτοπλοΐα. Δυστυχώς ακόμα και η επιμονή -για Τρίτο χρόνο- στην αναπηρία του Αθηνιού, εκλαμβάνεται πλέον από κάποιους ως ηθελημένη μεθόδευση και όχι ως απλή ανικανότητα. Και κατά τη Santonews δεν έχουν δίκιο.
Αλλά, όλες οι εξουσίες πρέπει να φοβούνται δύο πράγματα: το γέλιο του κόσμου (και ιδίως το Λιμενικό Ταμείο, έχει προσφέρει άφθονο) και τον ψίθυρο της καχυποψίας, που απλώνεται σαν φωτιά σε ξερόχορτα. Ας το έχουν κατά νου.
Για να παρέχουμε την καλύτερη εμπειρία, χρησιμοποιούμε τεχνολογίες όπως cookies για την αποθήκευση ή/και την πρόσβαση σε πληροφορίες συσκευών. Η συγκατάθεση για τις εν λόγω τεχνολογίες θα μας επιτρέψει να επεξεργαστούμε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως συμπεριφορά περιήγησης ή μοναδικά αναγνωριστικά σε αυτόν τον ιστότοπο. Η μη συγκατάθεση ή η ανάκληση της συγκατάθεσης, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ορισμένες λειτουργίες και δυνατότητες.