ΜΙΑ ΠΡΟΗΓΜΕΝΗ ΧΡΩΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΧΡΗΣΗ
Πρόσφατα ωστόσο και ύστερα απο πολλές δοκιμές ανακάλυψαν πως η εκτεταμένη χρήση του, μπορούσε να κατεβάσει πολύ τις ενεργειακές απαιτήσεις των σύγχρονων κτιρίων.
Τίποτα καινούριο, όμως. Όπως αναφέρουν τα διεθνή μέσα ενημέρωσης, η βαφή των οροφών με λαμπερό μπλε, είναι παράδοση αιώνων για τη Σαντορίνη. “Οι μπλε στέγες έχουν εδώ και καιρό το σήμα κατατεθέν των ελληνικών νησιών, αλλά μια σημαντική μείωση στους λογαριασμούς κλιματισμού, ιδιαίτερα σε θερμότερα κλίματα, θα μπορούσε να είναι ο καταλύτης για να ξεφυτρώσουν παντού μπλε στέγες βαμένες με “YInMn Blue”, γράφει το περιοδικό Property και προσθέτει: “Με τις μονωτικές ιδιότητες του και τη ζωντανή απόχρωση, δεν νομίζω ότι θα πάρει πάρα πολύ καιρό. Προς το παρόν, κάθομαι και περιμένω τη στιγμή που θα πω “σας τα έλεγα”, όταν θα αρχίσουμε να βλέπουμε μπλε στέγες παντού”.
ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΤΗΡΙΟ ΛΕΥΚΟ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ
Υποστηρίζει μάλιστα πως αν ο πλανήτης, ακολουθούσε το παράδειγμα της Σαντορίνης, θα ήταν σαν να “αποσύρονταν 300 εκατομμύρια αυτοκίνητα από τους δρόμους, για τα επόμενα χρόνια”, σε ότι αφορά τις εκπομπές CO2.