ΑΠΟΚΟΛΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΟΔΕΥΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ
Το πλοίο, αφού οδηγήθηκε σε ασφαλές σημείο, στις 19:55 περικυκλώθηκε εκ νέου με αντιρρυπαντικά φράγματα, αλλά όπως είπε ο κ. Σκευοφύλακας, δεν διαπιστώθηκε η παραμικρή διαρροή. Το σκάφος ΠΛΣ 172, του Λιμεναρχείου , αλλά και ιδιωτικά σκάφη, βρίσκονται συνεχώς στην περιοχή και επιθεωρούν το “Blue Star Patmos”, ενώ σε διαρκή επιφυλακή, βρίσκεται το ειδικό αντιρρυπαντικό σκάφος “Ακταία”. Πρωταγωνιστής της μεγάλης και τελικά επιτυχούς επιχείρησης ήταν ο πλωτάρχης κ. Γιάννης Σακιριανός, που αν και βρίσκεται μόλις δυόμισι μήνες στη θέση Λιμενάρχη της Ίου, χειρίστηκε άριστα μια πολύ δύσκολη κατάσταση. “Εφαρμόσαμε το τοπικό σχέδιο και πρέπει να συγχαρώ, όλο το προσωπικό του Λιμεναρχείου για την ετοιμότητα και την εκπαίδευσή του”, είπε ο κ. Σακιριανός, τονίζοντας παράλληλα: “Η ανθρώπινη ζωή είναι το πολυτιμότερο αγαθό. Πρώτο μας μέλημα ήταν αυτό”. Υπογράμμισε ακόμα την συνεισφορά της τοπικής κοινωνίας, με πρώτο το Δήμαρχο του νησιού και τους άλλους δημόσιους φορείς που κινητοποιήθηκαν, σε εκπληκτικά γρήγορο χρόνο. “’Όλοι μα όλοι, στο κάλεσμά μας, έτρεξαν από την πρώτη στιγμή για να βοηθήσουν, αφιλοκερδώς”, είπε χαρακτηριστικά, ο Λιμενάρχης.