ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ DELFI
Αφού σημειώσει πως στα δύο γνωστότερα -για τους επισκέπτες- σημεία του νησιού, ο συντάκτης, εστιάζει στον Πύργο και το Εμπορείο. “Ο Πύργος είναι το ψηλότερο χωριό του νησιού. Βρίσκεται στην ενδοχώρα, σε καλή απόσταση από τη θάλασσα, δεν θαμπώνει με εξαιρετικές βίλες και πισίνες, αλλά συναρπάζει με την ευκαιρία να δείτε πώς ζουν οι ντόπιοι. Στην παλιά πόλη του Εμπορείου, περίεργα σχήματα, νέα χρώματα και σχέδια σπιτιών που δεν έχουν ξαναδεί, ανοίγονται σε κάθε στροφή. Το χωριό μοιάζει να έχει βγει από ταινία παραμυθιού με φουτουριστική διάθεση. Η αρχιτεκτονική του Εμπορειού είναι τόσο μοναδική που κανένα άλλο παρόμοιο μέρος δεν έρχεται στο μυαλό. Εδώ βρίσκεται ένας πραγματικός θησαυρός της Σαντορίνης, όπου φτάνει μόνο ένα μικρό μέρος των επισκεπτών του νησιού. H αρχιτεκτονική του Εμπορείου, είναι τόσο μοναδική που δεν μοιάζει με κανένα άλλο μέρος”.