ΚΟΥΣΤΟ-ΤΟΠΟΥΖΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ
Μάλιστα, η επιχείρηση ανάσυρσης των διχτυών γινόταν σε ζωντανή μετάδοση (Live Streaming) και στιγμιότυπά της μετέδωσαν ή ανάρτησαν πολλά τηλεοπτικά κανάλια όπως το Sky NEWS (δείτε σχετικό βίντεο, ΕΔΩ). Ο Κουστώ χθες είχε κάνει και ένα μικρό μάθημα προστασίας των θαλασσών στους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Οίας, ενώ σήμερα ξεκινώντας από το Αμμούδι, σάρωσαν το βυθό από τους «σιωπηλούς δολοφόνους» της θαλάσσιας ζωής, που είναι τα παρατημένα δίχτυα.
« Ένα μεγάλο ευχαριστώ, σε όσους συμμετείχαν στη σημερινή κατάδυση και σε όσους την παρακολούθησαν. Η ποσότητα διχτυών ήταν τεράστια, αλλά οι δύτες μας κατάφεραν να τα βγάλουν», ανέφερε στο μήνυμά του ο Κουστώ. Σημειώνεται πως όλη αυτή η ποσότητα δεν θα πεταχτεί σε κάποια στεριανή χωματερή, αλλά κατόπιν επεξεργασίας από μια ειδική εταιρεία θα μετατραπεί σε ειδικό ανθεκτικό ύφασμα.https://www.facebook.com/healthyseas/videos/1879948078697177/